Şam Erdoğan'ı Birleşmiş Milletlere şikayet etti: İşgal kınanmalı!

Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın danışmanı Büseyna Şaban, Birleşmiş Milletler'in (BM) Erdoğan rejiminin Suriye topraklarına yönelik işgalini kınaması gerektiğini söyledi.
Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban’dan Türkiye’ye suçlama geldi: “Birleşmiş Milletler (BM), Erdoğan rejiminin Suriye topraklarını işgalini kınamalı.”

Dün akşam Reuters’a konuşan bir Kürt yetkili, Şam yönetimi ile Kürtlerin Afrin’in savunmasına dair anlaşmaya varıldığına ilişkin iddialar gündeme gelmişti.

Bugün  ise Suriye devlet televizyonu, orduya bağlı milislerin birkaç saat içinde Afrin’e gireceğine ilişkin bilgiler paylaştı.


Suriye resmi devlet ajansı SANA’nın haberine göre Şaban, Moskova’da düzenlenen Valai Diyalog Forumu’nda konuştu.

İsrail dahil olmak üzere bir kısım ülkelerin Suriye topraklarında gözü olup işgal etmek istediklerini belirten Şaban, Rusya’nın ise hegemonya sağlamak isteyen Avrupalı devletlerin rolünde farklı rol oynadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, dünyanın muhtelif ülkelerinden gelen radikal teröristlere destek sağlayıp Suriye ve halkına karşı saldırttığını ancak başarısız olduğunu savunan Şaban şöyle devam etti: “Erdoğan rejimi başarısız olduğunu idrak edince Suriye’nin kuzeyine, uluslararası kanunlara aykırı bir şekilde müdahale etti. Erdoğan rejiminin gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ihlallerini sürdürmesiyle Astana sürecinde garantör diğer ülkeler arasında işbirliği de zorlaşıyor.”

Şaban ayrıca, BM ve tüm uluslararası toplumun Erdoğan’ın Suriye topraklarını işgalini de kınamaları gerektiğini söyledi: “Erdoğan rejiminin Suriye toprakları ve halkına karşı saldırılarının sürmesi, siyasi çözüm çabaları ve radikal terörün tamamen yok edilmesini de engelliyor.”
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ